Навигација
ViberX logo

Делегација Универзитета у Бањој Луци на конференцији у Шангају

Универзитет у Бањој ЛуциОпште

Делегација Универзитета у Бањој Луци (УНИБЛ), предвођена ректором проф. др Радославом Гајанином, учествовала је 8. јуна 2025. године на Конференцији о интелигентној дигиталној медицини, која се одржава у Шангају, под називом ,,Интеграција образовања и индустрије са научно-технолошким достигнућимаˮ.

Ректор Гајанин говорио је у првом дијелу конференције на тему „Регенерација пљувачних жлијезда – дијагностички изазовˮ, а у уводном дијелу овог догађаја учесницима су се обратили представници универзитета и ресорних министарстава. Путем видео-линка конференцији се обратио и министар за научнотехнолошки развој и високо образовање Републике Српске доц. др Жељко Будимир.

Поред ректора, у наставку конференције своја излагања имали су и проректор за људске и материјалне ресурсе проф. др Далибор Кесић, те декан Медицинског факултета Универзитета у Бањој Луци проф. др Ранко Шкрбић.

Циљ међународне конференције о интелигентној дигиталној медицини, која се одржава у Шангају, јесте стварање синергијског екосистема који повезује медицинско образовање, клиничку праксу и индустријске иновације.

Кроз успостављање интегрисаног развојног ланца, организатори настоје да ојачају сарадњу између образовних и здравствених институција и индустријских партнера, те на тај начин подрже транзицију знања и технологије у практичну примјену. Један од главних стратешких циљева је изградња глобално повезаног иновативног система Quintuple Helix, који интегрише индустрију, академију и истраживање, уз укључење јавног сектора и друштвеног окружења.

Фокус конференције је и на унапређењу „паметне здравствене његеˮ, путем технолошких форума, подршке истраживањима, развоју и индустријској имплементацији достигнућа. Посебан акценат стављен је на убрзање медицинске сарадње међу партнерским земљама у оквиру иницијативе „Појас и путˮ, са циљем изградње отвореног система иновација са високом глобалном конкурентношћу.

Организатори конференције су Кинеска асоцијација медицинске опреме и Шангајски универзитет за медицину и здравствене науке.

У делегацији Универзитета у Бањој Луци, која борави у Кини, налазе се и директорка Конфуцијевог института доц. др Љиљана Стевић, као и асистент на Филолошком факултету мр Ања Мудреновић.

Слике

  • /uploads/attachment/vest/15769/rektor_gajanin_posjeta_kini__20256.JPG
  • /uploads/attachment/vest/15769/rektor_gajanin_posjeta_kini__20254.JPG
  • /uploads/attachment/vest/15769/rektor_gajanin_posjeta_kini__20255.JPG
  • /uploads/attachment/vest/15769/d88df5a61310732281cfd79478bf32ed.JPG
  • /uploads/attachment/vest/15769/rektor_gajanin_posjeta_kini__20251.JPG
  • /uploads/attachment/vest/15769/rektor_gajanin_posjeta_kini__20252.JPG
  • /uploads/attachment/vest/15769/rektor_gajanin_posjeta_kini__20253.JPG