Одржана радионица ,,Сва лица приступачности”
ОпштеАкросРадионица под називом ,,Сва лица приступачности” одржана је 16. маја 2025. године на Филозофском факултету Универзитета у Бањој Луци, у оквиру Седмице једнакости, инклузије и различитости (16–23. мај), као дио стратешких активности Акрос алијансе.
Организатори догађаја били су Филозофски факултет, Центар за подршку студентима са инвалидитетом и Удружење младих са инвалидитетом ИнфоПарт, а циљ је био унапређење разумијевања положаја особа са инвалидитетом и промоција приступачнијег академског и друштвеног окружења.
На почетку радионице, присутнима се обратила Бојана Трбић, руководилац Центра за подршку студентима са инвалидитетом, која је нагласила значај подизања свијести и заједничког дјеловања академске заједнице.
„Циљ радионице јесте да приближимо академским грађанима и будућим професионалцима изазове са којима се особе са инвалидитетом сусрећу, како бисмо заједно унапређивали њихов положај и подизали свијест о важности социјалног укључивања”, рекла је Трбић.
Радионицу су водиле Вера Зих, предсједница ИнфоПарт-а, и Јована Џевер, мастер психологије, које су учесницима представиле своја лична и професионална искуства, нагласивши важност отворене комуникације и разбијања предрасуда.
„Универзитет у Бањој Луци значајно напредује у области приступачности. Најважније је да студенти постављају питања и уче како да у својим будућим професијама правилно одговоре на потребе особа са инвалидитетом”, истакла је Зих.
Џевер је додала да је „инвалидитет само једна од карактеристика личности, а не њена дефиниција”, нагласивши потребу за деконструкцијом митова и стереотипа.
Радионица је протекла у интерактивној атмосфери, уз активно учешће студената, који су постављали питања и размјењивали мишљења.
Ова активност представља наставак настојања Универзитета у Бањој Луци да, у складу са мисијом Акрос алијансе, изгради отворен, инклузиван и приступачан простор високог образовања.
Фото: Н. Малешевић