Navigacija

SR20-33 - Zastupanje u socijalnom radu

Specifikacija predmeta
Tip studija Akademske studije prvog ciklusa
Studijski program Socijalni rad
Naziv Zastupanje u socijalnom radu
Akronim Status predmeta Semestar Fond časova Broj ESPB
SR20-33 izborni 5 2P + 2V 6.0
Nastavnici
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
Upisana treća godina studija
Ciljevi izučavanja predmeta
Zastupanje interesa korisnika je etička obaveza socijalnih radnika. Odvija se na nivou pojedinca, društvenih grupa i zajednica. Odbacivanje principa vredonosne neutralnosti, socijalni radnika postaje aktivan i odgovarni akter u procesu proizvođenja ženjenih promjena. Zastupanje je uvijek usmjereno prema donosiocima odluka. Zato uspješnost procesa zastupanja zavisi od analize političkog okruženja i odnosa moći, uspostavljanja realnih i ostvarivih ciljeva, razvijanje komunikacionih vještina, identigfikacije donosioca odluka, odabira najpodesnijjih strategija i kritika. Krajnji cilj zastupanja sastji se u osnaživanju pojedinaca, društvenih grupa i zajednica, kako bi bili u stanju da autentično i uspješno zastupaju vlastite interese. Stoga su ciljevi kursa vezani za sticanje teorijskih i praktičnih znanja i vještina za zastupanje interesa korisnika usluga socijalnog rada.
Ishodi učenja (stečena znanja)
Od studenata se očekuje: (1) da razumiju smisao i sadržaj zastupanja u socijlanom radu; (2) da prave razliku između različitih tipova zastupanja; (3) da ovladaju osnovnim komunikacijskim vještinama u procesu zastupanja; (4) da iskažu praktične sposobnosti u indentifikaciji ciljeva, odabiru najpodesnijih strategija i taktika u odnosu na ciljnu grupu čiji se interesi zastupaju i (5) da su u stanju da primjene svoja znanja i razumijevanja na na način koji ukazuje na profesionalni pristup poslu.
Sadržaj predmeta
• Pojam i karakteristike zastuupanja u socijalnom radu; • Tipovi zastupanja: zastupanje slučaja, zastupanje grupe/socijalno zastupanje, unutrašnje administrativno zastupanje, građansko/nezavisno zastupanje; zakonodavno zastupanje; • Teorijske osnove zastupanja: teorije socijalnog rada i uticaj teorijskih pristupa u socijalnom radu na ideje i praksu zastupanja; • Odnos zastupanja i socijalnog rada; • Profesionalne i etičke dileme u zastupanju; • Osobine dobrog zastupnika; • Proces zastupanja; • Strategije i taktike zastupanja;
Metode izvođenja nastave
- Nastava će se izvoditii kroz panel predavanja i diskusione grupe, ako i čitanjem zadatih materijala i pisanjem kolokvija i radova iz predispitnih obaveza. - Studente je u obavezi da redovno pohađa nastavu i polaže predispitne obaveze u toku semestra. - Da bi stekao uslov za ovjeru urednog pohađanja predmeta, student(ica/kinja) može ukupno izostati najviše tri nedjelje, odnosno 20% nastave iz predmeta. Za studente koji kasne na čas više od deset minuta ili koji čas napuste deset i više minuta ranije smatraće se da nisu prisustvovali tom času. - Mobilni telefoni uvijek moraju biti isključeni u toku izvođenja nastave na predmetu.
Literatura
  1. Brkić M. (2010). Zastupanje u socijalnom radu. Beograd: Fakultet političkih nauka. Čigoja.
  2. Payne M. (2001). Savremena teorija socijalnog rada. Banja Luka: Filozofksi fakultet, 201-218
  3. Jovanović V. (2006). Nezavisno zastupanje i besplatna pravna pomoć. Časopis Aktuelnosti. br.6, 29-36
  4. Grbić, O., Panić, G. & Brkić, M. (2011). Advocacy - a form of social work activity on meitigating marginalization and social exclusion. Proceedings. International Scientific Conference „Social Work and Fight against Poverty and Social Exclusion – Professional Dedication to the Protection and Promotion of Human Rights.“ , 475-488.
Oblici provere znanja i ocenjivanje