Navigacija

MK-3 - Međunarodno komuniciranje

Specifikacija predmeta
Tip studija Akademske studije drugog ciklusa
Studijski program Novinarstvo i komunikologija
Naziv Međunarodno komuniciranje
Akronim Status predmeta Semestar Fond časova Broj ESPB
MK-3 obavezan 1 3P + 1V 5.0
Nastavnici
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
Upisana prva godina master studija -
Ciljevi izučavanja predmeta
Upoznavanje studenata sa mogućnostima međunarodnog komuniciranja u okvirima globalizacije i društvenih promjen azbog nastanika informacionog društva.Poseban osvrt na stanje u tranzicijkim zemljama.
Ishodi učenja (stečena znanja)
Studenti će biti u stanju da sagledaju mogućnosti međunarodnog komuniciranja koje nikada nije bilo obimnije i probleme koji se u vezi tim mogu javiti. Treba da steknu razumevanje i sposobnost da uključe svoju domicilnu zemlju u ovakav kontekst.
Sadržaj predmeta
1. nedelja: Uvod u međunarodno komuniciranje; 2. nedelja: Nastanak međunarodnog komuniciranja; 3. nedelja: Činioci međunarodnog komuniciranja; 4. nedelja: Međunarodno komuniciranje i globalizacija; 5. nedelja: Gubitak komunikacionog suvereniteta države; 6. nedelja: Borba za nov informativni poredak 1980-tih; Mogućnosti ostvarivanja prava na komuniciranje u mreži; 7. nedelja: Efekti međunarodnog komuniciranja; 8. nedelja: Kulturne pretpostavke međunarodnog komuniciranja; 9. nedelja: Akteri međunarodnog komuniciranja, Medijske mreže i međunarodne agencije, Rekapitulacija kroz studije slučaja; 10. nedelja: Kulturna diplomatija; 11. nedelja: Nauka i naučnici kao aketri međunarodne komunikacije; 12. nedelja: Sport i turizam u međunarodnoj komunikaciji; 13. nedelja: Religija i međunarodna komunikacija; 14. nedelja: Svetski samiti UN o informacionom društvu; 15. nedelja: Perspektive međunarodnog komuniciranja u savremenim međunarodnim odnosima.
Metode izvođenja nastave
Predavanja i vježbe sa interaktivnim učenjem. Interaktivno učenje po grupama. Prikazivanje video meterijala i dokumentarnih filmova. Seminari iz literature. Pisani seminarski radovi. Usmeni komentari i kraće prezentacije na času. Konsultacije.
Literatura
  1. Radojković, M., Stojković, B., Vranješ A. (2015): Međunarodno komuniciranje u informacionom društvu, Beograd: Klio
  2. Voćkić-Avdagić, J. (2002): Savremene komunikacije ne/sigurna igra svijeta, Sarajevo: FPN;
  3. Vlajki, E. (2010): Međunarodno komuniciranje - hrestomatija za studente master studija, I.Sarajevo: Filozofski fakultet;
  4. Stojković, B. (2002): Identitet i komunikacija, Beograd: Čigoja;
  5. Herman, E., Mekčasni, R. (2004): Globalni mediji, Beograd: Klio;
Oblici provere znanja i ocenjivanje
Provjera znanja vršće se tokom semestra, u vidu predispitnih obaveza, kao i na kraju semestra pristupitisvi studenti koji su ispunili predispitne obaveze. Završni ispit se organizuje usmeno. Predispitne obaveze se sastoje iz: dva (2) kolokvija (po 20 bodova), aktivnosti tokomnastave i vježbi (5 bodova) i urednog i aktivnog pohađanja predmeta (5 bodova). Na predispitnim obavezama može se ukupno ostvariti 50 bodova. Konačna ocjena iz predmeta se izvodi sabiranjem uspjeha postignutog na svim elementima provjere znanja, odnosno sabiranjem bodova iz predispitnih obaveza (maksimalno 50) i bodova iz ispita (maksimalno 50). U zavisnosti od ostvarenog broja bodova konačna ocjena se formura prema Pravilima studiranja na prvom i drugom ciklusu studija na Univerzitetu u Banjoj Luci (Član 47)., na završnom ispitu, u vrijeme redovnih ispitnih rokova.
Posebna naznaka
-