Navigacija

B14725 - Tehnologija gotove hrane

Specifikacija predmeta
Tip studija Akademske studije prvog ciklusa
Studijski program Prehrambene tehnologije i industrijske biotehnologije - 240 ECTS
Naziv Tehnologija gotove hrane
Akronim Status predmeta Semestar Fond časova Broj ESPB
B14725 obavezan 7 2P + V 4.5
Nastavnici
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    -
    Ciljevi izučavanja predmeta
    Upoznavanje studenata sa teorijskim i praktičnim saznanjima iz oblasti proizvodnje gotove hrane, uz poštovanje načela higijene i upravljanja operacijama.
    Ishodi učenja (stečena znanja)
    Stvaranje visokoobrazovanih sručnjaka sposobnih za rad u industriji proizvodnje gotove hrane, kao i u projektnim, stručnim, naučnim i obrazovnim ustanovama koje se bave ovom problematikom.
    Sadržaj predmeta
    Pojam i podjela industrijski proizvedene hrane. Odabir osnovnih sirovina za proizvodnju gotovih jela. Priprema sirovina za toplotnu obradu (oblikovanje, narezivanje, usitnjavanje, mariniranje, nadjevanje, oblaganje, paniranje). Postupci toplotne obrade i promjene osnovnih sirovina tokom toplotne obrade. Osnovni principi i primjena mikrotalasa u industriji gotove hrane. Osnova proizvodnje začina i bjelančevinastih proizvoda. Upotreba začina, začinskog bilja. začinskih smješa i ekstrakata začian u gotovoj hrani. Proizvodnja predjela (salate i jela u želeu), proizvodnja dehidrisanih, bistrih i krem supa, kondenzovanih supa, koncentrata i umaka. Podjela, proizvodnja i osnovna svojstva sterilisanih i smrznutih jela od povrća i mesa. Tehnološki postupci proizvodnje, stabilnosti i čuvanje dehidrisane hrane. Peoizvodnja dječije hrane na bazi mlijeka, ekstrakata žita, povrća i mesa za različite uzraste djece. Proizvodnja jela za posebne kategorije potrošakča (dijeteske namirnice, alergeni u hrani, deklarisanje). Specifičnosti fabrike gotovih jela, sastavljanje i razmještaj linija.
    Metode izvođenja nastave
    Interaktivna predavanja uz korišćenje savremenih tehnologija, eksperimentalne vježbe u laboratoriji i industrijskim pogonima, računske vježbe, konsultacije.
    Literatura
    1. M. Gugušević-Đaković, 1989, Industrijska proizvodnja hrane, Naučna knjiga, Beograd
    2. V. Oluški, 1988, Tehnologija gotovih jela, Tehnološki fakultet, Novi Sad
    3. J. Popov-Raljić, 1999, Tehnologija i kvalitet gotove hrane, Tehnološki fakultet, Novi Sad
    4. S. Tojagić, 1986, Zbirka zadataka iz tehnologije mesa i tehnologije gotovih jela, Tehnološki fakultet, Novi Sad
    Oblici provere znanja i ocenjivanje
    Pismene provjere i završni ispit.