Navigation

DSDN-SM-9 - Teorija i modeli odnosa s javnošću (DSDN-SM-9)

Course specification
Type of study Doctoral studies
Study programme
Course title Teorija i modeli odnosa s javnošću (DSDN-SM-9)
Acronym Status Semester Number of classes ECTS
DSDN-SM-9 mandatory 2, 3 4L + 2E 8.0
Lecturers
Lecturer
Lecturer/Associate (practicals)
Prerequisite Form of prerequisites
Upisan III semestar
Learning objectives
Studenti se upoznaju sa teorijskim pristupima i modelima u odnosima sa javnošću (OSJ), odnosno organizacijskom i strateškom komuniciranju s različitim javnostima u savremenom društvenom okruženju. U uvodnom dijelu, u kontekstu rasprave o pojmu i fenomenu javnosti i istorijske geneze komuniciranja s javnošću, razmatraju se teorijski pristupi javnosti i legitimitet odnosa s javnošću. Rasprava se potom usredsređuje na pojedine komunikološke pristupe, teorije i modele u OSJ. Razmatra se i primjena pojedinih modela u složenijim oblicima strateškog komuniciranja s javnostima, poput kriznog komuniciranja, političkog komuniciranja, zdravstvenog komuniciranja, odnosa s društvenom zajednicom i javne diplomatije.
Learning outcomes
Student(ica/kinja) treba da se upozna sa složenijim temama, teorijskim pristupima i problemima u OSJ. Nakon pohađanja predmeta, studentima je jasna geneza OSJ, kao i istraživačko-teorijski pristupi rješavanju pojedinih strateških zadataka u odnosima s javnošću.
Content
1. Uvod u predmet i upoznavanje s nastavnim programom predmeta 2. Teorijska konceptualizacija javnosti i odnosa s javnošću (OSJ) 3. Istorijska geneza odnosa s javnošću: rodonačelnici odnosa s javnošću 4. Teorijski pristupi u OSJ 5. Dekonstrukcija teorijskog poimanja 6. Medijatizacija OSJ 7. Strateško upravljanje i komuniciranje 8. Lični OSJ i društvene mreže 9. Odnosi s javnošću i demokratija; Komuniciranje sa zajednicom i društvena odgovornost 10. Politički odnosi s javnošću 11. Međunarodni odnosi s javnošću/javna i kulturna diplomatija 12. Krizno komuniciranje 13. Istraživanja i planiranje u OSJ 14. Etička i pravna pitanja i dileme u OSJ 15. Završna rasprava
Teaching Methods
Nastava na predmetu će se izvoditi predstavljanjem tema i razgovorom o pitanjima iz nastavne materije, čitanjem zadanih materijala, članaka i studija, istraživanjem teorijskih pitanja i pisanjem predispitnih obaveza. Ovo je teorijski predmet koji pretpostavlja da student, između ostalog, samostalno istražuje i izučava teme iz programa, odnosno čita zadane materijale.
Literature
  1. Bogdanić, A. (2016). Razmatranje novinarskog diskursa i teorije medija: uvod u teoriju novinarnosti. Komunikološki koledž u Banjaluci. (Original title)
  2. Tomić, Z. (2013). Teorije i modeli odnosa s javnošću. Synopsis. (Original title)
Evaluation and grading
Provjera znanja će se vršiti tokom semestra, u vidu kolokvija i drugih predispitnih obaveza, kao i na kraju semestra, iz ispita, u vrijeme redovnih ispitnih rokova. Predispitne obaveze se sastoje iz: dva (2) kolokvija (po 20 bodova) i nekoliko kratkih zadataka ili radova na zadanu temu (do 10 bodova). Kolokviji se izvode pismeno, u dva navrata tokom semestra. Na predispitnim obavezama može se ukupno osvojiti najviše 50 bodova. Završni ispit obavlja se pismeno i usmeno i sastoji se od završnog seminarskog rada, te razgovora o radu i predmetnoj materiji. Završni ispit nosi najviše 50 bodova.